Danas je praznik Svetog Kirila i Metodija, učitelja slovenskih i tvoraca ćiriličnog pisma. Braća rođena, rodom iz Soluna, sastavili su azbuku od 38 slova, prevodili knjige sa grčkog na slovenski. Kirilo se upokojio 869. a Metodije 885. godine. Propovedali su Jevanđelje Slovenima. Svetom Kirilu i Metodiju posvećen je Manastir Ćirilovac u blizini Kolašina, a ovo je krsna slava mnogih srpskih domaćina i patron brojnih udruženja posvećenih književnom stvaralaštvu. U čast Svetih Kirila i Metodija služena je Sveta Liturgija i osveštani su slavski kolači i žita.
24. maj je i dan Slovenske pismenosti
Dan slovenske pismenosti i kulture, 24. maj, ustanovljen je u čast Solunske braće – Ćirila i Metodija, tvoraca azbuke i gramatike. Ostali su upamćeni kao „slovenski apostoli“, koji su stvorili glagoljicu, prvo pismo Slovena. Dan sećanja na misionarstvo i vizionarstvo ove braće iz Soluna iz vremena jedinstvene hrišćanske crkve obeležava se i u drugim slovenskim zemaljama.
Kada je 862. godine, velikomoravski knez Rastislav tražio od vizantijskog cara Mihaila učitelje koji će da propovedaju hrišćanstvo na narodnom jeziku, pokazalo se da su slovenska braća bila idealna za taj posao. Znala su slovenski jezik, pa su sastavila pismo i prevela jevanđelja.Sa tim prevodima krenuli su u moravskopanonsku misiju prosvetiteljsko delo među slovenskim narodima. Širili su pismenost i hrišćanstvo među Slovenima, prevodili i druge bogoslužbene knjige, i služili liturgiju na slovenskom jeziku, takođe su rukopolagali i domaće sveštenike.
Svaki od braće ima svoj dan a njihov zajednički praznik uveden je na hiljadugodišnjicu slovenske misije. Osim kod nas, dan Ćirila i Metodija proslavlja se i u Poljskoj, Češkoj, Slovačkoj, Rusiji, Ukrajini i Severnoj Makedoniji.